مقایسه آنتی ویروسها PDF چاپ نامه الکترونیک
امتیاز کاربر: / 11
بدخوب 
نوشته شده توسط پاک دامن   
سه شنبه ۲۱ ارديبهشت ۱۳۸۹ ساعت ۱۱:۰۵

 

امروزه ویروسهای پیشرفته و خطرات بلقوه اینترنتی احتیاج به ابزار حفاظتی پیشرفته را برای هر کاربر رایانه ضروری ساخته است. با توجه به تنوع زیاد ابزار حفاظتی و آنتی ویروسها، انتخاب یک ابزار مناسب از بین سایر ابزارها به یک دغدغه برای کاربران تبدیل شده است. این مسئله باعث شده کاربران به مقایسه غیر اصولی آنتی ویروسهای رایج بپردازند. اما نکته مهمی که در مقایسه آنتی ویروسها وجود دارد فراهم نمودن شرایط کاملا یکسان برای فعالیت آنتی ویروسها و سپس مقایسه عملکرد آنها است. با توجه به این مشکل معمولا موسسات حفاظتی در سطح دنیا اقدام به مقایسه و انتشار نتایج این مقایسات به صورت سالانه می نمایند. در این مقاله قصد داریم خلاصه ای از این نتایج را برای گروهی از رایجترین آنتی ویروسها در سطح کشور بیان کنیم.

 

 


آنتی ویروسهای منتخب:
این آنتی ویروسها عبارتند از:
بیتدیفندر، کاسپراسکای، نورتون، نود32، ای وی جی، آنتی ویر، ترند میکرو
در تمامی مقایسات از نسخه 2010 این آنتی ویروسها استفاده شده است.
1- مقایسه قیمت: هر چند متاسفانه به علت استفاده از نسخه های رایگان و سرقتی این نرم افزارها مقایسه قیمتی این آنتی ویروسها برای ما ایرانیها کم اهمیت است ولی برای شروع در جدول 1 مقایسه قیمتی این آنتی ویروسها را مشاهده می کنید:
واحد:دلار آمریکا


2- سهولت نصب و استفاده: در برآورد این پارامتر سه شاخص، سهولت نصب، سهولت استفاده و سهولت بروز آوری(آپدیت) این نرم افزارها از نظر کاربران مورد ارزیابی قرار گرفت. از نظر سهولت نصب دو نرم افزار بیت دیفندر و کاسپر از نظر کاربران رتبه عالی دریافت کردند. سایر نرم افزارها در مقایسه با دیگر آنتی ویروسها درجه خیلی خوب داشتند که از این میان نرم افزار ترند میکرو کمی از سایر نرم افزارهای فوق ضعیف تر بود. از نظر سهولت استفاده تمامی نرم افزارها بغیر از آنتی ویر رتبه عالی دارند. آنتی ویر با درجه خیلی خوب به بالا در آخر قرار داشت. همچنین این نتیجه در مورد سهولت آپدیت کردن نرم افزارهای فوق نیز صدق می کرد.
3- عملکرد:
برای مقایسه عملکرد چندین فاکتور مد نظر بود. با توجه به گروه بندی نرم افزارهای مخرب به گروههای مختلف شامل ویروسها، کرمها، تروجانها، روتکیت ها و ... باید اشاره شود تمامی نرم افزارهای فوق قدرت تشخیص نرم افزارهای مخرب در تمامی گروههای فوق را دارند.
اما از نظر سایر امکانات این نرم افزارها تفاوتهای زیادی با هم داشتند. به عنوان مثال هر چند تمامی نرم افزارها از نظر کنترل اسکریپتهای مخرب فعال هستند اما به عنوان مثال برخی از آنها مانند آنتی ویر در به دام اندازی نرم افزارهای ثبات صفحه کلید(کی لاگر) بسیار ضعیف هستند. در مقایسه کلی امکانات جانبی، نرم افزارهای بیت دیفندر و کاسپراسکای امکانات بیشتری نسبت به سایر نرم افزارها دارند. نود32 و آنتی ویر و ای وی جی ضعیف ترین نرم افزارها از نظر این مقایسه بودند. در جدول زیر برخی از قابلیتهای جانبی آنتی ویروسهای منتخب با هم مقایسه شده است.


در کنار مطالب فوق آنچه بیشتر اهمیت دارد قدرت تشخیص ویروسها توسط نرم افزارهای فوق می باشد. همانگونه که اشاره شد موسسات امنیتی مختلفی هر ساله با مقایسه آنتی ویروسها، به آنها گواهینامه ای با درجات مختلف ارائه می کنند. یکی از موسسات معتبر موسسه AV-comparatives است. ملاکهایی که این موسسه در مقایسه آنتی ویروسها در نظر می گیرند بسیار متنوع است اما برخی از آنها عبارتند از : قدرت تشخیص نرم افزارهای مخرب شناخته شده، قدرت تشخیص نرم افزارهای مخرب جدید، تعداد تشخیص اشتباه، سرعت تشخیص و ... . موسسه فوق پس از مقایسه، به آنتی ویروسهای دارای شرایط تائیدیه مخصوص می دهد. و سپس آنها را در سه سطح درجه بندی می کند. این سطوح به ترتیب از پایین ترین سطح تا بالاترین سطح عبارتند از : سطح استاندارد ، سطح پیشرفته (A) و سطح فوق پیشرفته(A+).
جدول زیر نتایج این طبقه بندی را برای نرم افزارهای منتخب این مقاله نشان می دهد:


همانگونه که نتایج نشان می دهد تمامی نرم افزارهای فوق غیر از ترند میکرو از موسسه مورد اشاره تائیدیه لازم را کسب کرده اند. همچنین نتایج نشان می دهد در مقایسه با سایر نرم افزارها این نرم افزارها درجه کیفی بالایی دارند. و از بین این نرم افزارها بیت دیفندر، نورتون و نود32 رتبه بهتری دارند. 
با توجه به مطالب فوق و جمعبندی تمامی مطالب می توان در انتخاب آنتی ویروسی مناسب برای سیستم اقدام کرد.

منابع برای تحقیق بیشتر:

http://www.toptenreviews.com

www.av-comparativs.org

 

مهدی پاک دامن

ذکر مطالب تنها با ذکر منبع بلامانع است./
 

منوي اصلي


Warning: Parameter 1 to modMainMenuHelper::buildXML() expected to be a reference, value given in /home/tiranp/public_html/libraries/joomla/cache/handler/callback.php on line 99

گروه بندی مطالب


Warning: Parameter 1 to modMainMenuHelper::buildXML() expected to be a reference, value given in /home/tiranp/public_html/libraries/joomla/cache/handler/callback.php on line 99

نظر سنجي

لپ تاپ مورد علاقه شما کدام است؟
 

گزارشات آماری سایت

mod_vvisit_counterامروز19
mod_vvisit_counterدیروز67
mod_vvisit_counterاین هفته134
mod_vvisit_counterاین ماه1134
mod_vvisit_counterکل بازدیدها104556